O erekci | ultrex.cz

Co je to erekce?

Erekce je ztopoření mužského pohlavního orgánu penisu. Při ztopoření dochází ke zvětšení objemu penisu a jeho ztvrdnutí, což je předpokladem k zavedení penisu do pochvy ženy a k vykonání sexuálního aktu. Účelem erekce je rozmnožování. Při reprodukci dochází po zavedení penisu do pochvy k ejakulaci semene a k následnému oplodnění. Málokdo ví, že erekce probíhá i u klitorisu, erektilního orgánu ženy. Ten přitom nemá žádný význam pro rozmnožování, ale má různě velký význam pro navození sexuálního vzrušení ženy. Při pohlavním vzrušení může také docházet u některých žen a mužů ke kontrakci hladké svaloviny prsních bradavek, čímž nastane celková erekce prsních bradavek.

Ranní erekce

Muži mají erekci během noci i několikrát, běžně se uvádí počet 3-5 erekcí za noc. Vysvětlit fenomén ranní erekce není tak úpně jednoduché. Dříve panoval názor, že se jedná o reakci na erotické sny. Tehdy ještě lidé nevěděli, že ji muži zažijí již v matčině děloze. Pro zajímavost lze uvést, že i ženy zažívají během noci erekci klitorisu.

Ranní, respektive noční erekce možná souvisí s REM fází spánku. Tato fáze představuje je u dospělého člověka zhruba 1/4 doby spánku. REM fáze se pozná podle rychlých pohybů zavřených očí, neurony v mozku mají stejnou intenzitu jako při bdění a jsou blokovány některé neurotransmitery a probíhá zde většina snů, které si po probuzení pamatujeme. Během REM fáze se vypínají oblasti zodpovědné za aktivaci noradrenalinu – a ty jsou spojené s penisem, respektive s potlačováním jeho aktivity. A když se aktivaci nezabrání, hladina testosteronu v organismu se navýší a dojde tak k erekci.

Podle jiného názoru za ranní erekci může oxid dusnatý. Ten je v těle zodpovědný mimo jiné za rozšiřování cév.  V REM fázi spánku se tato chemická látka uvolňuje do organismu, dochází tak k rozšíření cév penisu a to vede k ranní erekci. Je však možné, že se jedná o kombinaci obou vlivů, tedy testosteronu i oxidu dusnatého.

Účel ranní erekce

Jak to tak v přírodě bývá, vše má nějaký účel. Mnoho současných biologů je přesvědčeno, že ranní (noční) erekce je jakýmsi cvičením penisu (penis je přeci jenom sval) a tím je tréninkem pro budoucí rozmnožování. Někteří si dokonce myslí, že tato erekce slouží k tomu, aby se muži během noci nepomočovali.

Ať je pravda jakákoliv, ranní erekce je ukazatelem mužského zdraví. Pokud se u vás ranní erekce již delší dobu nevyskytuje, neznamená to nutně, že se u vás vyskytly poruchy erekce a že je na čase začít shánět tabletky na erekci. K posílení erekce doporučujeme v první řadě změnit životosprávu. Správný jídelníček, dostatek spánku a sport dělají divy. Vyzkoušejte naše doporučení dřív, než budete kupovat nejrůznější prášky na erekci.